تریویا چیست و چرا باید بازی کنیم؟

تریویا دسته ای از یازی ها است که از بازیکنان (می توانند به صورت تیمی یا فردی بازی کنند) سوال هایی در مورد موضوعات مختلف پرسیده می شود و آن ها تا جایی که می توانند باید به سوالات پاسخ صحیح بدهند. رقابت های تریویا معمولا در قالب رویداد ها و مهمانی ها برگزار می شوند.

چرا باید تریویا بازی کنید؟

علاوه بر تقویت دانش و اطلاعات عمومی، این سبک از بازی طوری طراحی شده است که کاربران اوقات مفرحی داشته باشند و هدف اصلی آن برگزاری بحث و گفت و گو سالم بین بازیکنان است. در واقع در تریویا هدف اصلی گرفتن جایزه نیست و تقریبا اکثر بازیکنان به اینکه اوقات مفرحی داشته باشند و بتوانند چیز جدیدی بیاموزند موافق هستند.

سوالات تریویا می توانند با هر مخاطبی تطابق پیدا کنند و در مدارس و دانشگاه ها جهت تقویت مهارت های زبان های خارجه و توسعه و تست سطح مهارت های فردی به کار بروند.

برخی از مزایای تریویا بازی کردن که توسط دانشمندان ثابت شده است در زیر اشاره شده است:

افزودن دانش عمومی بازیکنان
آموزش کار تیمی
آموزش کار با کامپیوتر
جذابیت و القای حس رقابت
بحث و گفت و گو سالم بین بازیکنان
کمک به کاهش استرس های روزانه
ایجاد هماهنگی بین گروه ها (سازمان ها، مدارس یا دوستان)
پیدا کردن دوستان جدید

متاسفانه هر روز که به سن ما اضافه می شود، احساس می کنیم که ذهن ما مانند گذشته تیز و سرحال نیست. اگر به مغزمان تمرین ندهیم، هر روز روند به یاد آوردن، تمرکز کردن و یاد گرفتن مهارت های جدید برای ما مشکل تر خواهد شد.

کوییزها می توانند از این فرایند جلوگیری کنند، به مغز ما تمرین بدهند و آن را روی فرم بیاورند.

بهبود دانش و اطلاعات

اگرچه توانایی هایی یادگیری ما در مرور زمان ضعیف تر می شوند، اما با راهکارهایی می توان آن را روی فرم نگه داشت و می توانیم راحت تر اطلاعات را به خاطر داشته باشیم. با تریویا بازی کردن می توانیم بیاموزیم و اطلاعات را به خاطر داشته باشیم در عین حال توانایی های متمرکز شدن خود را بیفزاییم.

افزایش هوش حل مسئله

هرکدام از ما برای فکر کردن منطقی و حل مشکلات ظرفیتی داریم. مغز ما ماشین مهندسی هوشمندی است که با بسیاری از موقعیت های مختلف خود را تطابق می دهد. هنگامی که به سوالات تریویا پاسخ می دهیم مغز ما به بازی تطابق پیدا میکند. هر جه سوالات بیشتری پاسخ دهیم، بیشتر میخواهیم بازی را ادامه دهیم و به وسیله ی آن مغز ما باهوش تر می شود و به محرک ها سریع تر پاسخ می دهد.

کاهش سطح هرمون کورتیزول

کوییزها می توانند به کاهش سطح کورتیزول (هرمون استرس) کمک کنند و نتیجه ی آن افزایش تمرکز و توانایی های فکری و یادگیری است.

یادگیری ضربدری

سوالات تریویا موضوعات مختلفی مانند سلامتی، تاریخی، ورزشی، جغرافیا و علمی را پوشش می دهند. هر موضوعی که شما توصور می کنید قابل قبول است. مثلا در اپلیکیشن کیو شما می توانید موضوع شهرزاد بازی کنید! چون ما در یک زمان به موضوعات مختلف فکر می کنیم، ذهن ما مجبور است به سختی کار کند تا همه ی این موض,عات را در زمان کمی پوشش دهد. این “یادگیری ضربدری” نام دارد. به این معنی که اگر ما موضوعات مختلف را همزمان مطالعه کنیم نسبت به زمانی که جداگانه آن موضوعات را مطالعه می کنیم بیشتر بازده دارد.

احساس شادی و سرحالی

پاسخ دادن به سوالات تریویا (مخصوصا پاسخ صحیح) می تواند مارا خوشحال کند. رقابت های دوستانه اعتماد به نفس شما بالا می برد و در کل حال شما را بهتر می کند. هنگامی که شما برنده می شوید، شما حس رضایت را تجربه می کنید و بدن شما هرمون هایی را رها می کند که موجب احساس خوب شما می شود. اگر تا کنون کوییز ها را امتحان نکرده این همین الان اپلیکیشن کیو را نصب کنید و با دوستان و خانواده خود بازی کنید و این حس خوب را تجربه کنید. جدا از یادگیری و جذابیت بازی، مغز خود قوی تر می کنید.